Co se u nás děje

Tip na týden 17/ 2014

Krásný sedmnáctý týden!

Jaro se probouzí, proudí ve všech větvičkách, pramíncích i tepnách. S blížícím se květnem jeho jemné bublání narůstá a v měsíci lásky nás přivede k varu. Můžeme naplno vnímat dech života s radostí a láskou, která s jarem koluje v našich žilách.

Láska žije v nás. Ne za humny, ne ve zlatém paláci a ani na jiné planetě. Přebývá v našich srdcích a my jsme první, kdo ji přijímá a dává. Sami sobě a druhým. Nepřeskočte to první! Slyším, jak říkáte: „Ale já jsem tu pro druhé.“ No ba že. Ale jak tu pro ně chcete být, když tu nejste pro sebe? Když něco nepřijmu, jak to chci rozdávat? Láska je tu pro druhé, ale pro mě ne? Kdo Vám na to skočí? A máme tu druhou variantu. Když si ji nedáte sami, jak Vám ji má dát někdo jiný? Trošku to tak působí, že ji vlastně nechcete. Což zní jako výplod rozumu (pro zachování přežití), ale rozhodně ne úvaha srdce, které udává puls vašeho života. Ne myšlenky, i když i ty jsou velmi důležité, ale tlukot srdce. Bum bum, bum bum. Díky jemu žijete. Dopřejte srdci lásku, když pro vás tolik pracuje, dopřejte ji sobě. Mohu dělat, že to dělám. Ale pokud nejsem laskavá k sobě jako k druhým, pak místo světla ve mě narůstá stín. Vím, že i ten je důležitý pro můj růst. Ale když je ho příliš, zabírá místo světlu. Co pramení z této nerovnováhy víme všichni. Vaší „hlavě“ téma lásky můžete rozumně vysvětlit a ona ho vysvětlí vám, ale srdce neoblbnete. Tomu můžete navykládat, co jen budete chtít. I tak rozezná, co je pro něj hřejivé a z čeho vás mrazí. Zeptejte se ho. Mluvte s ním. Mluvte se sebou. Udělejte místo světlu.

A jsme u tématu na 17. týden. Úklid a očista v nás. Hlavní téma jara (kromě lásky samozřejmě:-) je detoxikace. Je to období změn a přívalu jarní energie. Jen ji probudit i v nás. Udělat místo jí a jarnímu slunci. Uklidit si. V těle, na duši, v srdci – jen žádný vysavač!

Pro duši i srdce jsou tu naše laskavá slova a činy a pokud ta nezabírají, pak se můžeme obrátit na terapeuty ve Zlatém klíčku. A stejně jsou tu i pro naše tělo. Snažit bychom se však napřed měli my sami.

V dubnu jsou nejvíce zatížená a ohrožená játra. Hrají hlavní úlohu při detoxikaci organismu. Jsou orgánem látkové výměny (metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin) – naší „chemickou továrnou“. Také trávící žlázou – vytváří žluč, tvoří se v nich některé hormony, ukládají glykogen, železo a vitamíny (A, D, K a B12), vznikají v nich bílkoviny krevní plasmy. Je to orgán krvetvorby (během embryonálního vývoje). Játry protékají až dva litry krve za minutu. Krevní oběh jater je dvojí: funkční a výživný. Výživný oběh představuje jaterní tepna, která přivádí krev bohatou na kyslík. Funkční oběh vychází z žíly, která přivádí až 90% krve. Ta obsahuje vstřebané živiny z trávicího traktu, včetně případných toxinů bakterií střev a zplodiny metabolismu buněk. Uvnitř jater probíhá také část žlučových cest, kudy se žluč tvořená jaterními buňkami dostává do dvanáctníku.

Játra nás „nebolí“ o svém oslabení však dávají vědět jinak. Mají velkou funkční rezervu, základní funkce je schopna plnit i pouhá jedna pětina jejich tkáně a mají velkou schopnost regenerace.

V čínské medicíně s játry souvisí svaly a šlachy a také oči nebo nehty. Jejich oslabení prezentuje svalová únava, zvýšená teplota, zhoršující se vidění, různé rýhování na nehtech, problémy se zažíváním ale také emoce jako je agrese, hněv, vznětlivost a výbušnost (oheň v játrech).

Podle orgánových hodin játrům od 23. hodiny prospěje klid a teplo. V čase 23 – 01 hodin začíná pracovat žlučník a od 01 – 03 hodiny se aktivují játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku – pozor při cestování). V tomto čase není rozumné pít alkohol, kávu, kouřit, dát si tučné jídlo. Teta Kateřina by řekla: „Moudrému napověz, …

Játra posilňují potraviny přirozeně kyselé chuti a taky hořké – tzv. hořčiny. Mezi nejlepší patří ostropestřec mariánský, listy pampelišky nebo extrakt z jejího kořene. Vhodné jsou jaterní čaje např. z řepíku, pelyňku, zeměžluče. Také naklíčené luštěniny – mungo fazole a obecně výhonky luštěnin. Z obilnin pak – bulgur, kuskus, pšenice, špalda nebo rýže. Ideální je v rámci detoxikace vařit v páře.

A hlavně – vše zelené! Zelené potraviny jsou největší zásobárnou enzymů a mají zásadotvorný vliv na organismus. Chlorofyl urychluje hojení, brání infekcím, preventivně působí proti rakovinnému bujení, posiluje imunitu a utlumuje únavu. Přináší nám harmonii, rovnováhu, prospívá nervovému systému, zklidňuje a regeneruje. Symbolizuje jaro. V chlorofylu se koncentruje sluneční světlo a energie, která nese lásku a moudrost. Zelená barva posiluje čakru srdce. Doporučují se: bylinky, brokolice, chřest, hrášek, špenát, mladý ječmen, zelené papriky, avokádo, olivy. Celkově kyselé zelí, salát, ředkvičky, kedlubny, pampelišky, čekanka, kopřivy, polníček, bílá řepa a postupně vše, co začíná růst.

Z ovoce jablka, hrušky, jahody, citróny a grepy. Ořechy a semínka. Z tuků olivový, bodlákový, rýžový a kokosový. Nechte si naklíčit obilniny – žito, ječmen, oves a šup s nimi do salátů. V období detoxikace bychom to neměli přehánět s léky.

Pro zdravou funkci jater jsou skvělé i masáže, které uvolní napětí. Nepodceňujme jejich účinnost – tělo je Chrám duše. Ke zvýšení jejich účinku a zpříjemnění vašeho prožitku vám můžeme doporučit voňavé masážní oleje firmy Saloos zaměřené na ženy – Relax, Erotika, Těhotenský, Prsní, …

Důležité je nyní (a ani jindy!) nepřetěžovat játra, jíst odlehčenou stravu a aktivním pohybem rozproudit jarní energii v nás. Podle okolností, které oslabení jater přivodily, je pro navrácení jejich síly a zdraví někdy vhodný ostropestřec a jindy terapie, která umožní uvolnit a odvést „oheň“ nashromážděný v játrech. Ten nadělá tolik škody, co emoční zranění, která ho způsobila. Nebo se z toho prostě vypovídat. Kéž by to bylo tak snadné, jak to zní. Ale ve Zlatém klíčku jsou terapeuti, co nám mohou být na této cestě očisty oporou.

Vnitřním úklidem získáme více místa pro zdraví, lásku a radost. A to už za to stojí.
Užijte si jaro!

Datum: 23.4.2014

Comments are closed.